Flashforward- 4.Bölüm

Flashforward 4. Bölüm

Bölüm Adı: Black Swan ( Siyah Kuğu) [Kuğu istasyonu Lost’ta geçmişti ]

Kitapta, Siyah Kuğu’ deyimiyle; olması ihtimal dışı görülen, fakat vuku bulduğunda etkisi çok büyük olan ve bir kez gerçekleştikten sonra, onu daha az rastlantısal kılacak bir açıklama uydurduğumuz olaylar kastedilmektedir.

park

 • Açılış: 14 gün öncesi. Bir park, mavi bir balon, uçan kuşlar ve bisikletli bir adam. Herkes bayılır. Fonda bir müzik uyurken dinlediğimiz ninnileri hatırlatır. Bir otobüsün sulara gömüldüğünü görürüz. İki kişi kurtulur. NedBunlardan biri erkektir- Adı Ned- ve hastaneye getirilmiştir. Doktoru Olivia’dır.  Ned gelecekte kendini zenci olarak bir barda deri pantolonla dans ederken görmüştür. Ned’in tomografi sonuçlarına göre karaciğerinde kan birikmesi olduğu ortaya çıkar. Bryce, Ned’in zenci oluşunu Olivia’ya hatırlatır ama Olivia bunu dikkate almaz ve ameliyata karar verir. Yine de Bryce deride renk değişimi konusunu araştırır ve Ned’in Addison rahatsızlığı olduğunu bulur. Bu konuda Olivia ile tartışır. Olivia geleceğe göre değil şimdiye göre karar verilmesi gerektiğini söyler. Bryce haklı çıkar. Gelecek geçmişe böylece etki eder. Yani Ned geçmişte geleceği gördüğü için kurtulur. Bu durumda geleceğin oluşması için muhakkak bayılma olayının olması ve insanların geleceği görmesi gerekmektedir. Bu da acaba insanlar geleceği görmeseydi gelecek yine aynı mı olacaktı? sorusunu doğurmaktadır. ( O zaman Ned nasıl kurtulacaktı?)
 • Demetri ve kız arkadaşı Zo bir kafede sohbet ederler.  Konuşma sırasında yakalanan sarışın bir bayanla ( Alda Hertzog) ilgili bir şeyler geçer. Alda, Demetri tarafından sorguya çekilir. Alda, İndio’da bulunan Customer’s  Choice lokantalar grubunun ismini verir. Bunun üzerine Mark ve Demetri İndio’ya giderler. Oysa Mark’a gidilmesi gereken yer Somali’dir. Demetri, konuşmasında buranın henüz tek bir lokanta olduğunu öğrenir. Bu durumda Alda gördüğü geleceği anlatmış olabilir. Demetri ve Mark lokantadan kaçan bir adamın kolyepeşinedüşerler ve adamı yakalarlar. Adamın kolyesi Mark’ın dikkatini çeker. Adamın uyuşturucu satıcısı olduğu ortaya çıkar. Adam, gelecekte zengin olacağını görmüştür ve “Kaderden kaçamazsınız”. “Gerçekler acıdır” gibi ifadelerde bulunur. Burada adam aynı zamanda “Scarface şekli yapmış olmalıyım” diyerek, Al Pacino’nun  oynadığı “Yaralı Yüz” filmine gönderme yapar.
 • Nicole tekrar Mark ve Olivia’nın kızı Charlie’ye bakıcılık yapacaktır.
 • Aaron karakteri gittikçe mistik yanları ile ön plana çıkmaktadır. Bu yönüyle Aaron, Lost’taki John Locke’a benzemektedir.
 • Bryce’ın psikolojik sorunları olduğu ortaya çıktı. ( İlk bölümdeki intihar olayı) Fakat artık Bryce büyük ihtimalle gelecekte gördüğü görüntüden dolayı intihardan vazgeçmiştir.
 • Lloyd ve Olivia tekrar karşılaşırlar. Olivia, Lloyd’u kendinden uzaklaştırmak için oğlunu Fizik-Terapi bölümüne sevk ettirir. Fakat başhekim bunu onaylamadı.
 • Demetri, Mark’a vurulacağı zamanı söyler. Mark olayları durdurabileceğini hatta olmadan önce Demetri’nin cinayetini çözebileceğine inanmaktadır.
 • Lloyd bir defteri Bryce verir. Defterde bir bayan çizimi vardır. Bu bayan Bryce’ın gelecekte tanışacağı birisidir.kız çizimi
 • Lloyd gelecekte ne gördüğünü anlatır. Anlattıkları Olivia’nın anlattıkları ile aynıdır. Fakat Olivia’nın yüzünü görememiştir.
 • Dizide Scarface ( Yaralı Yüz) Shaft ve Bryant Gumbel’ a gönderme yapılmıştır.
 • Nicole bir rahiple görüşmeye gider. Rahip çekirge besleyen biridir. Nicole gönüllü olarak kilisede çalışmak istemektedir. Nicole gelecekte cezalandırıldığını hissetmiştir. ( Gelecekte boğulduğunu görmüştür ve ölmüştür. Bunu yapan adamı da görmüştür. )

Nicole'un katili

Rahip ona Audrey Ridgeway ( Gönüllü işleri sorumlusu) adlı birinin telefonunu verir. Bir de bir tişört verir. Tişörtün üzerinde bir Hz. İsa figürü ve “Jesus is my Episco-pal” yazmaktadır.

Jesus

 • Mark, Alda’yı sorgular. Alda aslında Mark’ın sorması gereken sorunun “bayılmanın nedeni” olması gerektiğini söyler. Alda bu konuşmada “Black Swan” ne olduğunu anlatır. (Çok büyük bir etkiye yol açan olayları tanımlamak için kullanılan bir metafor. İnsanların bildiği gerçekliğin ötesinde ender bir şeye denir. 17. yy. dayanmaktadır.) Ayrıca Alda’nın anlattığı bir kıssa çok dikkat çekicidir (“Odadaki adam mumu kastederek sorar:”Söyle bana ışık nereden geliyor?” Çocuk da muma üfler ve cevap verir:”Eğer bana ışığın nereye gittiğini söylersen, sana nereden geldiğini söyleyeceğim.”) Alda konuşmasın Mark’ın bu işi çözemeyeceğini söyler.
 • Al, Mozaik sitesinde “Celia” kelimesini arar.
 • Mark, Somali konusunda bilgi almak için “Cheeto Dust”  adlı bilgisayar korsanını kullanmayı düşünmektedir.
 • Simon, Lloyd’u arar ve : “….benimle konuşmak şu katlanılması gereken küçük rahatsızlıklardan birisi. Hele insanlık tarihindeki en büyük felakete sebep olmamızdan sonra.” der ve telefonu kapatır. Burada kastettiği felaket büyük ihtimalle bu bayılma olayıdır.

Simon

Reklamlar