Gezi fotoğrafları-1 (Amasra)

 

Amasra-Genel Görünüm

Amasra Genel Görünüm

Amasra Genel Görünüm

Amasra-Genel Görünüm

Amasra-Genel Görünüm

Amasra'dan bir görünüm

Amasra'dan bir görünüm

Denize doğru uzanmış bir burun, burnun iki yanında korunaklı birer liman görevi gören iki koy ve ana karaya bağlı ve bağımsız adaları ile eşsiz bir görsel güzelliğe de sahip olan Amasra hem 3000 yıllık tarihi, hem çekicilik ve balıkçılığa dayanan yerel sanatları, hem de kendini çevreleyen ormanlık alanları ile görülmeye değer yerlerden biridir. Amasra halen özgün balık lokantaları, temiz orta boyuttaki otelleri ve sayısız ev pansiyonuyla turizme katkıda bulunmaktadır.Sanatçı Barış Akarsu‘nun memleketidir. Barış Akarsu Ocak 2007 ‘da çıkardığı son kasetini Amasralılara ithaf etmişti. ( http://tr.wikipedia.org/wiki/Amasra)

 

Ulaşım

 

Amasra Limanı

Şehirlerarası ulaşımı sağlayan karayolu, batıda Çaycuma – Devrek (Zonguldak), Mengen – Yeniçağa (Bolu), güneyde de Safranbolu (Karabük – Gerede (Bolu) üzerinden E-80 otoyolu ile E-5 devlet yoluna ulaşmaktadır. Doğuda Cide (Kastamonu), güneyde de yine Safranbolu (Karabük) üzerinden Orta ve Doğu Karadeniz ve İç Anadolu’ya açılmaktadır. Bartın’dan Ankara, İstanbul, İzmir, Trabzon, Bursa ve Antalya’ya her gün düzenli otobüs seferleri yapılmaktadır. Bartın ile Amasra arasında ise her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır.

Bartın ile Ulus arasında ise her yarım saatte bir minibüs seferleri vardır. Bartın ile Kurucaşile arasında ise her bir saatte bir minibüs seferleri vardır. ( http://www.amasram.net/ulasim.html)

Harita için tıklayınız

Amasra'dan Görünüm

Amasra'dan bir görünüm

Amasra’da muhakkak uğrayın

Kentin girişindeki kent müzesi-Tarihi çarşı-Amasra Kalesi-Kemere Köprüsü-Bedesten-Türk hamamı-Kuşkayası

Amasra Kalesi

Amasra Kalesi

Kuş kayası

Kuşkayası


Amasra  Kalesi

Amasra Kalesi

Amasra'dan bir görünüm

Amasra'dan bir görünüm

Amasra- Tarihi Çarşı

Amasra- Tarihi Çarşı

Tavşan adası

Amasya Tarihi için tıklayınız.

Not:Resimlerin büyük halleri için üzerine tıklayınız

Fotoğraflar: Ferdi DEMİRCAN


Reklamlar