Gezi fotoğrafları-3 (Kastamonu)

Coğrafi Yapısı

Kastamonu ili Batı Karadeniz bölgesinde 41 derece 21′ kuzey enlemi i!e 33 derece 46’doğu boylamları arasında yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 775m.dir. Yüzölçümü 13.108,1 km²dir. Bu ülke topraklarının %1,7’syxini oluşturur.Kastamonu İli çoğunlukla engebeli arazilerden oluşmaktadır, ilin kuzeyinde Batı Karadeniz Dağları bulunmaktadır. Karadeniz sahiline paralel olarak İsfendiyar (Küre) Dağları il merkezinin kuzeyinde, güneyinde ise yine doğu batı uzantılı Ilgaz dağları yer alır.Türkiye’nin Karadeniz’e doğru uzanan çıkıntısının büyük bölümünü kapsar. Doğuda Çatalzeytin ilçesinin Sinop ile birleştiği noktadan, batıda Kerempe burnuna kadar kıyı düz bir şerit halinde uzanır. Kerempe Burnunda bariz bir çıkıntı meydana getirerek güney batı doğrultusunda Bartın il sınırına kadar kıyı devam eder. Karadeniz’e olan bu kıyının uzunluğu 170 km’dir.Kastamonu’nun yüzölçümünün %74,6’sı dağlık ve ormanlık, %21,6’sı plato ve %3,8’i ovadan oluşur. Dağılımdan da anlaşılacağı gibi ilin tarıma elverişli geniş alanları yoktur. Ancak vadiler etrafında küçük ovalar göze çarpar. Bunlardan önemlileri Daday ve Taşköprü ovalarını içine alan Gökırmak ile Tosya tarım alanını kapsayan Devrez Vadileridir. Ayrıca Araç Cide ve Devrekani çay yatakları çevresinde de ekim ve dikime elverişli alanlar bulunmaktadır.Münferit olarak Yaralıgöz Dağı (1985m.), Göynük Dağı (1770m.), Dikmen Dağı (1471m.), Kurtgirmez Dağı (1450 m.) ,Güruh Dağı (1493m.), Ballıdağ {1400 m.), lsırganlık Dağı, Harami Dağı ve Elek Dağı önemli yükseltileri teşkil etmektedir. İlin güneyinde ise Ilgaz Dağları uzanmaktadır. Bu Dağlar yüksek ve devamlıdır. Kuzeyde Gökırmak ve Araç Çayı, güneyde ise Devrez Çayı vadileri ile sınırlanmıştır. En yüksek noktası Çatalılgaz tepesi (2565m.) dır.

Nasıl Gidilir?

Kastamonu, Sinop limanına giden İpek Yolu güzergahlarının kavşak noktasında yer almaktadır. Otobüs Terminali İl merkezindedir.6 ilçesi deniz kıyısında olan Kastamonu’nun İnebolu İlçesi’nde küçük tonajlı gemilerin yük alıp boşaltabilecekleri bir liman bulunmaktadır. Ayrıca, Cide, Abana, Çatalzeytin ilçelerinde küçük limanlar mevcuttur.Kastamonu havaalanı yapım çalışmaları sürmektedir.

Harita için tıklayınız

Ne zaman gitmeli?

-Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişi ve Şapka ve Kıyafet İnkılabı (23 – 31 Ağustos- Kastamonu)
– Uluslararası Türk Dünyası Günleri (23 – 25 Ağustos- Kastamonu)
– Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası (Mayıs Ayının İlk Cuma Günü -Başlar, 3 Gün- Kastamonu)
– Abana Kültür Sanat ve deniz Şenlikleri (27-28-29 Temmuz-Abana)
– Ağlı Kalesi ve Yayla Şenlikleri(13 – 17 Temmuz-Ağlı)
– Suğla (Doğaya Hasret ve Kültür) Şenlikleri (Temmuz Ayı İlk Cumartesi Pazar-Azdavay)
– Yayla Şenlikleri(Temmuz Ayı Son Cumartesi – Pazar-Bozkurt),
– Rıfat Ilgaz Sarı Yazma Kültür ve Sanat Festivali (6 – 8 Temmuz-Cide)
– 30 ağustos Zafer Bayramı ve At Yarışları Sportif Faaliyetleri (30 Ağustos-Daday)
– Devrekani Çayırcık Fetih Şöleni (10 Mayıs-Devrekani)
– Şeyh Şaban-ı Veliyi Anma Rahmet ve Bereket Günü (Mayıs Ayının İlk Cuma Günü-Hanönü)
– 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günü (9 Haziran-İnebolu)
– Şapka Kıyafet İnkılabı (25-27 Ağustos-İnebolu)
– Doğa Turu ve Suğla Yayla Şenlikleri (4-6 Ağustos-Pınarbaşı)
– Uluslararası Taşköprü Kültür ve Sarımsak Festivali (6-9 Eylül-Taşköprü)
– Geleneksel Ata Sporu Yağlı Güreşleri ve Kültür Etkinlikleri (Ağustos Ayı İçi-Tosya)

Nerelere gitmeli?

Merkez: Kastamonu Kalesi , Hacımuharrem Köyü,  Mehran Mahallesi,  Kızkayası Mevkii, Gödel Köyü,  Kayabaşı Mevkii Tümülüsü,  Alpagut Köyü, Üçtepeler Tümülüsü,  Dere Köyü,  Gölyeri Tümülüsü, Darıbükü Köyü,  Ayvagüler Mahallesi,  Sandık Mezarlar gibi yerleri görün.

Abana: Kastamonu’ya 98 km. uzaklıktaki Abana’da konaklama için çeşitli seçenekler mevcuttur. Kamp alanlarından ve konaklama tesislerinden yararlananılabilir. Tatil köyü,kiralık ev, pansiyon ve otel tipi tesislerde de uygun fiyatlara kalmak mümkündür. Son yılların gözde sporu trekking için çok sayıda parkur bulunmaktadır. Özellikle dağ içindeki yürüyüş alanı çok tercih edilmektedir.

Araç: Araç il merkezine 44 km uzaklıkta bulunan ilçe Kastamonu – Karabük karayolu üzerindedir. Araç Yayları ve kalesini görün.

Ağlı : Ağlı Kalesi, Panayır Yeri Tümülüsü’nü görün.

Azdavay: Sada Köyü, Kızkayası Mevkii’ne gidin

Bozkurt: Yakaören Köyü, ilişi ( Cin) Kalesi’ni görün

Cide: İl merkezine uzaklığı 146 km’dir ve Karadeniz kıyısındadır. 12 km kumsalı olan Cide, konumu gereği tarih boyunca İpek Yolu üzerinde önemli bir liman olma özelliğini sürdürmüştür. İlçede ahşap gemi ve yat tersaneleri mevcuttur.Gideros Koyu arkeolojik sit alanıdır. Döngelce Köyü, Kirazlıdere Mevkii, Saraytepe Örenyeri,Abdülkadir Köyü, Balıönü Mağarası,Kalafat Köyü, Sütlüce Mahallesi, Gideros Mevkii Arkeolojik ve Doğal Sit Alanı,Kalafat Köyü, Kilise Kalıntısı ve Mağara,Akbayır Köyü, Çoban Kalesi,Uğurlu Köyü, Timne Kalesi gidilecek yerler arasındadır.

Çatalzeytin:Konaklı Köyü, Ginolu Mevkii, Ginolu Koyu Doğal Sit, Çağlar Köyü Camii Selvi Ağacı önemli yerleridir.

Daday: İl merkezine uzaklığı 32 km’dir. Atatürk 23 – 31 Ağustos 1925’te “Şapka ve Kıyafet İnkılabı” dolayısıyla Kastamonu’ya geldiğinde ilçeyi ziyaret etmiş ve Köpekçioğlu Konağı’nda misafir edilmiştir. Nüfusu 4800’dür. Sorkun Köyü, Demirci Mahallesi, Horoztepe Tümülüsü,Aktaştekke Köyü, Meyre Mabedi,Kayı Köyü, Kaş Mahallesi, Kavakdibi Mevkii,Tapoğlu Mahallesi, Kanlıdere Mevkii,Belediye Parkı İçerisinde Bulunan Kara Kavak Ağacı gidip görün.

Taşköprü: Kastamonu ya 41km uzaklıktadır. İlçede her sene Eylül ayının ilk haftası uluslararası sarmısak festivali düzenlenmektedir. Hıdırlıktepe Tümülüsü, Olukbaşı( Masıroğlu) Köyü, Kaletepe Kalesi,Emerce Köyü, Haznedar Mahallesi, Kızlar Kalesi, Emerce Köyü, Haznedar Mahallesi, Köprü Ayakları, Bademci Köyü, Kaya Mezarı, Çetmi Köyü, Aşağıçetmi Mahallesi, Hasankahya Tepesi Tümülüsü, Aşağıtepedelik KöyüZımbıllı Tepe (Pompeipolis)’yi görmeyi unutmayın.

Devrekani: İl merkezine uzaklığı 29 km’dir. Eski bir yerleşim merkezi olan Devrekani höyük ve harabeleri, çeşme ve camileri ile arkeolojik yönden zengindir. 23 – 31 Ağustos 1925 Kastamonu ziyaretlerinde Atatürk 28 Ağustosta ilçeyi ziyaret etmiş, Bozkocatepe – Kurukavak Köyünde ormanlık bir alanda bulunan Müftüoğlu Mehmet Bey’in çiftliğinde misafir edilmiştir. Kınık Köyü, Delibeyoğlu Sırtı Mevkii gibi yerleri vardır.

Hanönü: İl merkezine uzaklığı 69 km’dir. Kastamonu’ nun en önemli yatırlarından, türbesi şehir merkezinde bulunan Şeyh Şaban-ı Veli İlçenin Çındar Köyünde M.1471 yılında doğmuştur. İlçede Mayıs ayı ilk haftasında “Şeyh Şaban-ı Veli Anma Haftası” Ekim ayının ilk haftası Panayır düzenlenmektedir.

İhsangazi: İl merkezine uzaklığı 37 km’dir. İlçenin İsalar Mahallesinde bulunan Haraçoğlu Camii ve Türbesi tarihi ziyaret yeridir.

İnebolu: İl merkezine 90 km uzaklıktadır. İlçe merkezi kentsel sit alanıdır. 347 tescilli yapı bulunmaktadır. Abeş Tepesi ve Geriş Tepesi Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillidir.

Küre: İl merkezine uzaklığı 61 km’dir. İlçede bulunan Doğanlar Kalesi M.Ö. 1700 – 1100 yıllarında yapılmıştır. Küre orman içi yayla turizmi için elverişli ve tabii güzellikleri olan bir ilçedir. Yaralıgöz Dağı eteklerindeki kanyon görülmeye değerdir.

Pınarbaşı: İl merkezine 92 km uzaklıktadır. Ilıca köyünde bulunan Roma Dönemi “Ayazma”da ılık su hala mevcuttur.

Çatalzeytin: Ginolu Koyu’nu görün.

Tosya: Arabey Köyü, Kayalıktepe Nekropolü,Bahçelievler Mahallesi, Selakırı Mevkii Tümülüsü,Büyüksekiler Köyü, Kürttepesi Tümülüsü gibi yerleri görün.

Muhakkak yapın

  • Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesi ve Kale’yi gezin
  • Hükümet Konağı, Zınbıllı Tepe, Nasrullah Kadı Külliyesi, Yakup Ağa Külliyesi, İsmail Bey Külliyesi, Dokuma Atölyesi ve El Sanatları Atölyesi’ni görün
  • Etli – Pastırmalı Ekmek, Biryan, Çekme Helvası yeyin.
  • Yöresel Dokuma ve Yöresel El Sanatları Ürünleri’nden alın
  • 23 – 31 Ağustos Şapka ve Kıyafet İnkılabı Etkinlikleri, Mayıs ayı ilk haftası “Şeyh Şaban-ı Veli ve Kastamonu Evliyalarını Anma Haftası” ve İlçe Panayırları etkinliklerine katılın

Alın

Yöresel dokumalar, yalnızca tırnak ile ve pamuk ipliği kullanılarak değişik motiflerin yapıldığı çarşaf bağları, oyalar, baskı tekniği ile bezenen havlu ve masa örtüsü gibi malzemeler, ağaç oyma işleri, saz ve bağlama gibi müzik aletleri, söğüt ağacından yapılan gazetelik, şeker kutusu, ekmek sepeti gibi eşyalar, çeşitli ağaçlardan yapılan tespihler, şimşir çatal-kaşıklar, Tosya çakıları ve bakır işleri yöreden alınabilecek özgün hediyelik eşyalardır. Alışveriş merkezleri Nasrullah Meydanı, Belediye Caddesi ve Banka Sokakta yoğunlaşmıştır. İplikçiler Çarşısında yöresel dokuma ve hediyelik eşyalar bulmak mümkündür.

Konaklama

TURİZM BELGELİ KONAKLAMA TESİSLERİ:
– Ilgaz Mountain Resort Tatil Köyü (*****) 0 366 239 10 40
– Turaş Otel (***) 0 366 212 67 30-31
– Mütevelli Otel (**) 0 366 212 20 19-21
– Rugancı Otel (**) 0 366 214 95 00-01
– Osmanlı Sarayı(Özel Otel)0 366 214 84 08-09
– Toprakçılar Konakları(Özel-Butik- Otel) 0 366 212 18 12-130
– Le Chalet Otel(Özel-Butik-Otel) 0 366 239 10 04-06
– Ilgaz Dağbaşı Otel 0 366 239 10 10
– Kurşunluhan Hotel 0 366 214 27 37 ( www.kursunluhan.com )

Ne yemeli?

Anakız Çorbası, Anakız Pilavı, Kastamonu Usulü Talaş Böreği, Tarihi Kastamonu Banduması (Islama), Kastamonu Tirit, Etli Ekmek,  Kastamonu Pilavı, Pirinçli mantı, Pırasa dolması, Kızılcık, Tarhana çorbası, Paça, Keşkek Çorbası, Karalahana Sarması, Kastamonu Lokması, Simit Tiridi, Ballı Güllaç, Cevizli Burma, Çörek, Etli Ekmek Dolması,

Nerede yemek yenir?

Bazı lokantalar
– Serender Sofrası—————————– Belediye Sofram Tesisleri 0 366 212 13 13
– Tekeli Restorant—————————– Akçaabat Köfte 0 366 214 97 89
– Hıdırnebi Sofrası 0 366 212 72 67——– Kekik Restoran 0 366 212 98 88
– Deve Hanı Yöresel Mutfağı 0 366 212 68 75 devehani@hotmail.com
– Frenkşah Sultan Sofrası 0 366 212 19 05

Kaynaklar: http://www.kastamonu.gov.tr/

http://www.kastamonu.bel.tr/fotogaleri.asp

http://www.kastamonupostasi.com

http://www.kastamonukulturturizm.gov.tr

http://lezzetler.com/kastamonu.yemekleri

Fotoğraflar: Ferdi Demircan ve Anonim