…. ve işte çocuktuk o zamanlar, oynardık.

Bir şekilde 80’lere ya 90’lara şahit olduysanız akşama kadar oyun oynamanın ne demek olduğunu bilirsiniz.  Annemiz akşam ezanı okununca eve çağırır biz de giderdik.  Elimiz yüzümüz kir içinde. Sonra 90’ların ortalarına doğru gazeteler çılgınca hediyeler dağıtmaya başladı ve kuponlar topladık. O kuponlarla  ilk Tv atarisiyle tanıştım. Tv atarisi diyorum zira o dönemde tv’ye takılan her marka konsolun atari olduğu zamanlardı. Aynı her margarinin sana yağı olduğu gibi.  Sokaklardan yavaş yavaş evlere çekildik ve tv başında bazen sinirli, bazen heyecanlı bazen de arkadaşımızı kızdırarak güzel vakitler geçirdik. Evde oynayamadığımız oyunları ise zaman zaman okul öğle aralarında gittiğim atari salonlarında oynadık. Öğle arası diyorum, çünkü ben atari için okul asanlardan değildim. Hem ders çalışanlardan hem de oyun oynayanlardandım.  Bir çok oyunu çok sevdik. İşte o oyunlardan bir kaçını sizinle de paylaşmak istedim.

Önce bir Micro Genius ardından bir Sega Mega Drive eskittim

micro_genius

Sega Mega Drive

İşte sevdiğim ve zaman zaman hala oynadığım oyunlar:

Tank 1990

Basit bir mantığa sahip bir oyundu. Ama iki kişi oynamaktan da doyamazdık. Sizin bir kaleniz vardı. İçinde de kartal vardı. Düşman tanklar bu kaleyi ele geçirmeye çalışırlardı. Siz de düşman tankları yok etmeye çalışırdınız. Zaman zaman yıldız ya da farklı şekiller alarak tankınız güçlenirdi.

Süper Mario

Anlata anlata değil ancak oynana oynana anlaşılacak bir oyundu. Bazı bölümlerini aşamadığımız için hile yaptığımız, “neden şuradaki paraları da  toplamıyorsun” diye kavga etmişliğimiz de vardır. Uçanı kaçanı, üç boyutlusu, pc versiyonu çıkan ve dünyada en çok oynanan oyundu. Müziğine hala bayılırım. Bir de sonradan şu videoya da bayıldım

Contra

Aksiyonun son noktada olduğu harika bir oyundu. Yine iki kişi çok zevkli olurdu. Öldükçe hiç düşünmeden tekrar başlardınız. Zira oyun bitmek bilmediği gibi, ölmemek de imkansız gibiydi. Bu oyunu ölmeden bitiren kesinlikle rekorlar kitabına girecektir.  Bu arada silahlarımız güçlenince de ortalığı dağıtmak epey zevkli oluyordu.

Snow Bros

İki kardan adamımsı varlıkların eften püften yaratıkları kartopu haline getirerek, kartopu cennetine gönderdikleri harikamsı bir platform oyunuydu. Jeton atarken bu oyuna hiç üzülmezdik. Çünkü oyun içinde para yaparak kendimizi tatmin ederdik. Bütün canavarları tek seferde vurunca oyun size para verirdi ve 100.000 puanda hak alırdınız. Ayrıca bazı yerlerde “snow” çıkartarak snow yazısını tamamlamaya çalışırdınız. Ayrıca sarı, mavi ve kırmızı şurupları alınca kimse tutamazdı sizi. Daha sonra ikincisi çıktı ve kardan adamlara diğer karakterler de eklendi. Özellikle su atıp su topu yapan favorimdi.

—-Devam edecek….

 Devamı için tıklayınız….

Reklamlar