TÜBİTAK Bölge Birincisi ve ikincisi Karabük Valiliği’nde….

Türkiye’de planlı ekonomi döneminin başlangıcı olan 1963 yılında kurulan Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), 2005 yılında yürürlüğe giren kanun ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu olarak faaliyetini sürdürmektedir.

            Toplumda bilimsel, teknolojik ve yenilik faaliyetlerine yönelik farkındalığın ve bilim okuryazarlığının artırılmasına yönelik etkinliklerin gerçekleştirilmesi, TÜBİTAK’ın kurulduğu ilk yıllardan başlayarak, yayınlanan dergi ve kitaplar, gerçekleştirilen yarışma ve şenlikler aracılığı ile hayata geçirilmektedir.

            Bu kapsamda 2011 yılında düzenlenen Ortaöğretim Öğrencileri arası Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında, Eskipazar Seyhan Cengiz Turhan Anadolu Lisesi öğrencileri Barış Özdemir ve Fatih Bahadır sosyoloji dalında hazırladıkları proje ile bölge birincisi oldular.

            81 İl’in 12 bölgeye ayrılmış olduğu yarışmaya 88 proje katılmış olup, bu projelerden 17’si kabul edilmiştir. 13-17 Mayıs 2011 tarihleri arasında finallerin gerçekleştirileceği yarışmada Eskipazar Seyhan Cengiz Turhan Anadolu Lisesi birinci olurken, Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi ikinci olmuştur.

“Kırdan Kente Göç ve Göçü Önleme” konulu projenin amacı; Kırdan kente göçün nedenlerini bulmak ve göç eden insanların sosyolojik özelliklerini tespit etmek, bunun yanı sıra göçü önleme ve geri dönüşü sağlamaya yönelik projeler üretmeyi amaçlıyor.

Diğer taraftan yarışmada ikinci olan Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi öğrencileri ise hazırladıkları proje ile Sosyal Paylaşım Sitelerinin öğrenciler üzerindeki etkisini araştırarak, öğrencilerin sosyal paylaşım sitelerine daha çok önem verdiklerini, bundan dolayı da gerçek hayattaki sosyal yaşamdan uzaklaştıklarını, bunun da pek çok yan etkileri olduğunu ortaya çıkararak alınması gereken önlemleri araştırdılar.

            Düzenlenen yarışmanın ardından Vali İzzettin Küçük’ü makamında ziyaret eden Eskipazar Seyhan Cengiz Turhan Anadolu Lisesi ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi öğrencileri ile proje öğretmenleri, Vali İzzettin Küçük’e projeleri ve yarışma hakkında bilgiler verdiler. Ziyarette İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Beşler de hazır bulundu.

            Karabük’ün eğitimde her zaman üst sıralarda yer aldığını, düzenlenen bu yarışmada öğrencilerin gösterdiği bu başarının da bunun bir örneği olduğunu vurgulayan Vali İzzettin Küçük öğrencileri ve öğretmenlerini kutlayarak “Her iki okulumuzu da çalışmalarından dolayı kutluyorum. Sizlerle gurur duyuyoruz. Bu çalışmalar aslında ülkemizin bir gerçeğini ortaya koymasının yanında, beldenize, ilçenize, ilinize kısacası yaşadığınız topluma sahip çıkma vizyonunuzu da ortaya koyuyor. Yaşadığınız bölgenin sorunlarına sahip çıkma ve çözüm arama anlayışınızı sergiliyor. Seçtiğiniz konular çok önemli konular. Gerek göç olayı ve bunun önüne geçme yollarını arama, gerekse öğrencilerin ve çocukların sosyal paylaşım sitelerine olan aşırı eğilimleri ve bunun üzerlerindeki etkilerini araştırma, bütün bu konular günümüzün aslında önemli sorunları. Sizlerin böylesine önemli konuları ele alarak bunlara çözüm arama çabalarınız ve bu çalışmanın sonunda TÜBİTAK gibi ülkemizin en önemli kurumlarından biri tarafından düzenlenen yarışmada derece almanız bizleri sevindirmiştir. Başta sizler olmak üzere, öğretmenlerinizi ve sizlere destek olan ailelerinizi tebrik ediyorum. Başarılarınızın devamını diliyorum.” dedi.

            Vali Küçük daha sonra kendisini ziyaret gelen başarılı öğrencilere ve proje öğretmenlerine çeşitli hediyeler verdi.