Belgesel Delileri için

Evren öğrenilmesi gereken bir yer. Öğrenirken de kullandığımız araç gereçler var. Benim için de belgeseller bu araç gereçlerden en önemlileri. Sizin için  sevdiğim bu araçlardan bazılarını paylaşamak istedim. Hepsi izlediğim ve beğendiğim belegesellerdir. Ayrıntılı bilgi ve paylaşım için yazabilir veya e-posta atabilirsiniz.

BBC-Hyberspace- İmdb Puanı:8,9

İlkel çağlardan bu yana insanoğlu daima bu gezegenin ötesinde neyin olduğu merakıyla büyülenmiştir. Gözlerinizi yukarı dikip yıldızlara bakın ve milyonlarca ışığı görün – şu anda kainatın tamamına bakıyorsunuz.Peki orda ne var? Gelişen son grafik teknolojisi sizi kainatın ötesinde bir dünyaya yolculuğa çıkarırken, Sam Neill size bu yolculukta eşlik edecek. Yeni yıldızların hayat bulduğu uçsuz bucaksız bulutlardan gezegenlerin korkulu rüuyası kara deliğe kadar genellikle tehlikeli, şaşırtıcı ve olağandışı olan bu güzelliğin tadını çıkartın.Bu 6 serilik (3 CD) muhteşem belgeselde uzayın büyüklüğüne tanık olacak, gizemi ve entrikayı yakalayacaksınız. Ve en büyük soruyla karşılaşacaksınız. Acaba yalnız mıyız? Kainat nasıl meydana geldi? Ve bir o kadar da hepimizi ürküten soru aklınıza gelecek. Bu başlangıcın bitişi nasıl olacak?

imdb için tıklayınız.

Sam Neill’in anlatımıyla görsel olarak da harika hazırlanmış bir belgesel.

——————————————————————————————————————————————–

Science Channel-Through the Wormhole-İmdb Puanı:8,5

Morgan Freeman’ın hem sunuculuğunu yaptığı hem de yapımcılığını üstelendiği bir televizyon belgeseli. Harika görsel efektlerle süslenmiş, yalın bir anlatımla desteklenmiş bir yapıt. Şu an ikinci sezonunda olan belgeselde, yaratılış, karadelikler, zaman yolculuğu, hayatın kayanağı, kara madde ve enerji gibi ilginç konulara bilimsel bir altyapı ile seyircilere sunulmakta.

Resmi sayfası için tıklayınız

İmdb linki için tıklayınız

—————————————————————————————————————————————————

What the Bleep!?: Down the Rabbit Hole- İmdb Puanı: 6

Kendi gerçek doğan hakkında ne kadar şey bilmek istiyorsun? İnsan olmak ne demek ve bu noktada kuantum fiziği yeni bir paradigma yaratmak için nasıl kullanılabilir? Dünyayı algılayış biçimimiz günlük hayatımızı nasıl şekillendiriyor? Bu ve benzeri soruları dünyanın önde gelen 16 tane bilim adamı, felsefeci, gazeteci ve mistiği bilinç, fizik, biyoloji, duygular ve bağımlılıklarla da ilişkilendirerek cevaplıyor. İkinci filmde yer verilen önemli yeni bilimsel keşifler ise kuantum fiziği, nörobiyoloji, insan bilinci ve günlük hayat arasındaki bağlantıları farklı bir şekilde düşünmemizi sağlıyor.Tavşan deliğinden aşağı bir girmeyi deneyin deriz, bakarsınız dünyayı bambaşka bir şekilde görmenize sebep olabilir.

İmdb puanı her ne kadar düşük olsa da kuantum fikrini bir belgesele yaraşır şekilde görsellikle ve titzlikle anlatmış bir belgesel. Bilim adamlarından din alimlerine ve felsefecilere kadar herkesin görüşü begeselde mevcut. İlginç şeyler öğrenmeniz kaçınılmaz.

————————————————————————————————————————————————

The Elegant Universe-İmdb Puanı: 8,2

Bilim-kurgu edebiyatının önemli ödüllerinden Aventis Ödülünü, The Elegant Universe adlı best-seller romanıyla kazanan Brian Greene, Columbia ve Cornell üniversitelerinde fizik ve matematik profesörü olarak görev yapıyor.
Belgesel haline getirilen kitapta Greene, fizik terimlerini son derece açık ve anlaşılır bir şekilde kullanarak evrenin nasıl işlediğini anlatıyor. The Elegant Universe, gelmiş geçmiş en ilgi çekici teorilerden birinde yoğunlaşıyor: “süperbağ teorisi”. Bu teoriye göre, evrendeki her olay, felsefi bir prensibin yansıması ve tek bir varlığın tezahürü.
Greene kitabında ve belgeselde, bir lunaparktan bahçe hortumundaki karıncalara kadar herşeyi, modern fiziğin izah edemediği güzel ve tuhaf gerçeklikleri anlatmakta kullanıyor. Profesör Lewis Wolpert: “Bu, bilimin sanata dönüşmesidir.Nihayet birisi, evrenin temel prensibini açıklamayı başardı. Kainattaki herşeyin bir iplikle birbirine bağlı olduğunu kim düşünebilirdi?”

İmdb linki için tıklayınız

Sicim teorisi, 11 boyutlu uzay vb konularla evrenin zarifliği hakkında kafa karaştırıcı bir belgesel. Sıkılmadan izlemek mümkün.

—————————————————————————————————————————————————

Reklamlar