…ve işte çocuktuk o zamanlar, oynardık-2

Alaaddin atlamaktan zıplamaktan hoşlananların oyunuydu. Zira oldukça da atlama zıplama becerisi gerektiren güzel bir oyundu zaman zaman da cin yardımınıza koşar dururdu. Micro Genius’u gazeteden kuponla aldıktan sonra oynadığımız ilk oyunlardandı. Unutulmazlar arasında sayılır.

Alaaddin

Double Dragon da bu oyunların arasında yer alırdı. İki kişi oynaması sarardı. Sonraları  filmi falan çıkmıştı galiba. Marc Dacascos falan oynamış olabilir.

Double Dragon

Evde değil de jetonlu atarilerde oynadığımız bir oyun da basketboldu. Süper şutlar falan vardı. Zor ama zevkliydi. Az jetonumuzu yemedi bu oyun. Hala zor gelmekte bana…Bilgisayarı yenmek zordu. Tayvan nedense favorimdi…

Super Streetbal mıydı acaba adı?

Kaptan Komando da jetonlu atarilerde tanıştığım bir oyundu. Bitirmek için canhıraş uğraştığımız bitirdiğimizde de yazıları görünce sevindiğimiz bir oyundu. Jetonlarımızı harcadığımız kar kaldı işte….

Captain Commando

Jetonlu oyun makinesi

İşte güzel oyunlardı hepsi. Jetonlu oyunları yandaki gibi oyun makinelerinde oynardık. İlk başta iki kişilikti. Sonra dört kişilikleri çıktı. Bir keresinde atari sahibi oyunun devasa kartını değiştirirken görmüştüm. Tüm o devreler-entegreler beni çok heyecanlandırmıştı doğrusu. Elektronik okumamdaki bir heyecan da oradan gelmiş olsa gerek. Evde oynamak da ayrı bir heyecandı atari salonlarında da. O zamanlar internet kafe yerine gidilen yerler buralardı. Şimdilerde var mıdır bilmiyorum ama her çocuğun bu makinelerde bir oyun heyecanı yaşamasını isterim doğrusu…

             Yazının ilk kısmı için tıklayınız

Bir nostalji ile bitirelim….

Arkadaşların hatırlatması üzerine River Raid oyunu aşağıdadır. Bilinen namıyla atarideki şu uçak oyunu. İndirebilirsiniz.  Gerekli yardım için yorum yazabilirsiniz.

.İndirmek için tıklayınız

Oyunu çalıştırmak için Yapmamız gereken tek şey dosyayı açtıktan sonra dizin içindeki riverraid.bin dosyasını Z26‘nın üzerine sürüklemek… Ardından F1′e basarak oyuna başlayabiliriz, yön tuşları ve space tuşu ise kontrolleri sağlıyor. Ctrl tuşu ile ateş edebilirsiniz.