Disneyland Gezisi-2

Disneyland Fransa’nın Marne la Valle bölgesinde bulunan Avrupa’nın en büyük eğlence parkıdır. 12 Nisan 1992′de kurulan park ilk zamanlarda zarar etmesine rağmen zamanla doğru yönetim ve pazarlama teknikleriyle düze çıkmaya başlamıştır. Günümüzde milyonlarca ziyaretçi çeken bu park; hem çocukların hem de yetişkinlerin gözdesidir. Eurodisney olarak da bilinen park üç temel bölümden oluşur. Walt Disney Studios, Disney Village ve Disneyland Park bu bölümlerdendir.

“Türkiye’den nasıl gidilir?” için tıklayınız

Büyük Boyut için resmin üzerine tıklayıınız

Disneyland Park

Disneyland Park asıl ve büyük olan parktır. Bu yüzden gerçek anlamda DP’ı gezmek için en az iki gün yeterli olacaktır. DP Ana girişi (Main Street) saymazsak eğer dört parktan oluşur. Bu parklar; Frontierland, Adventurland, Fantasyland ve Discoveryland’dır. Bu parklar haritada da görüldüğü gibi dairesel şekildedir ve birbirilerine yakındır.

Hangi parktan başlamalı?

Frontierland, eski bir kasaba atmosferinde hazırlanmıştır ve içinde bir gemi yolculuğu da vardır. Adventurland, daha çok keşfedici ve maceracı ruhlar için tasarlanmıştır ve içinde Karayip Korsanları ve .İndiana Jones temalı alanlar ve oyunlar vardır. Fantasyland, daha çok çocuklar için tasarlanmış ve masal kahramanlarının hayal dünyasında yolculuk yapmaları içindir. Discoveryland ise oyuncaklardan ve oyunlardan hoşlananlar için tasarlanmış parktır. Buna göre seçiminizi yapıp ona göre gezmeye başlayabilirsiniz.

Main Street

Daha ayrıntılı bir park haritası için tıklayınız

MS, DP’ın girişidir. Burada kafeler ve alışveriş mekanları vardır. Ayrıca burası eski bir batı kasabası gibi tasarlanmıştır. Burada eski arabalara ve şehrin ortasından geçen trene binebilirsiniz. Aslında burası çıkışta gezilirse daha iyi olur. Bütün parkları dolaştıktan sonra burasını dolaşmanız zaman açısından daha verimli olacaktır. Burada ayrıca tüm parkı dolaşabileceğiniz ve istediğiniz duraklarda da inebileceğiniz bir tren seferi-istasyonu vardır. Buna binip dört parktan birine gidip gezmeye başlayabilirsiniz.

Frontierland

Daha ayrıntılı bir harita için tıklayınız

Haritada DP’ın grişinden (Main Street) sonra hemen sol tarafta yer alan ve içinde göl bulunan ve gölün ortasında da tepeler bulunan parktır. Bu park eski bir sınır kasabası gibi tasarlanmıştır. Hemen girişinde sınır kasabalarında bulunan tarzda bir kale bulunur. Bu kaleyi gezebilirsiniz.. Kaleden genel olarak bu bölümü görebilirsiniz. Frontierland’ın en güzel yanlarından biri içinde eski bir gemi seyahatinin bulunmasıdır. Yaklaşık 15-20 dakika süren bu seyahatte ayrıca gezerken de çeşitli köylere ve eski gemilere rastlayabilirsiniz. Bu kadar huzur yeter biraz heyecanımıza heyecan katalım diyorsanız Big Thunder Mountain çevresinde dolaşan roller coster’a kendinizi atabilirsiniz. (Eğer burada sıra beklemeyeyim diyorsanız gemi seyahatine

başlamadan önce Fastpass alabilirsiniz.) Buradan çıkıp kendinize geldikten sonra “Vahşi batıdayım iki el atmadan olmaz” diyorsanız ücretli olan silahlı vurmaca oyununu oynayabilirsiniz. Parkta tüm oyun ve oyuncakların ücretsiz olduğu bir durumda bu oyunun ücretli olmasını yadırgadım açıkçası. Fakat yine de oyun

bizim lunaparklarda havalı tabancalarla balon vurma oyununun daha gelişmişi olduğundan oldukça zevkli gelecektir. Bunun dışında buranın ağır toplarından biri de Mickey’in Korku evi. Dışarıdan  ürkütücü seslerin geldiği korku evi kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir yer. Ayrıca Pocahantas’ın köyüne gidebilir, Chapparal Theatter’da da  varsa gösterileri izleyebilirsiniz.

Adventurland

Daha ayrıntılı bir harita için tıklayınız

Zaman kaybetmemek için Frontierland’ın hemen yanında yer alan Adventurland’a geçebilirsiniz. Adından da anlaşılacağı gibi bir macera adası olarak tasarlanan parkın bu bölümünde sizi öncelikle bir cip ile karşılayacaktır. Bunu görünce aklınıza çöllerde geçen macera dolu filmlerin gelmemesi içten bile değil… Bu bölümün ağır topu Karayip Korsanlarının temasını içeren kaledir. Kalenin içine girince biraz uzunca ve karanlık bir yoldan geçtikten  sonra oldukça serin bir yere ineceksiniz. Burada çok da beklemeden kayıklara binecek ve Karayip Korsanları filminde izlediğiniz karakterlere rastlayacaksınız. Unutmadan zaman zaman da şelalerden aşağıda ineceksiniz.Tamam itiraf edelim düşeceksiniz. Bu yüzden elektronik aletleriniz korumalısınız. “Biraz üşüdüm ısınmak lazım” diyorsanız tam da size uygun olan İndiana Jones temalı roller costera binebilirsiniz. Roller coster çok ilgi gördüğünden aşağı yukarı 15 dakika sırada beklemeniz muhtemeldir. Ama sırada ilerlerken de çeşitli İndiana Jones nesnelerini seyre dalabilirsiniz.. Roller costerın ters döndüğünü de ekleyelim. Binerken gerekli önlemlerinizi almayı unutmayın. Hayatınızda hiç asma köprüden geçmediyseniz ve hiç korsan gemisinin içine girmediyseniz (zate normal şartlarda kaç kişi vardır ki) Adventure Isle bölümüne giderek bunları gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca bunun yanında Robinson Cruise’un ağaç evine de çıkabilirsiniz. Çıkışta ise hemen sağ tarafta Alladdin temalı pasaja girebilirsiniz.

Fantasyland

Daha ayrıntılı bir harita için tıklayınız 

Fantasyland daha çok çocuklar için tasarlanmış ama içindeki çocuğa da dur diyemeyenlerin bölümü sayılabilir. Bu bölümde mantar evler, değirmenler, atlı karıncalar,  vb bulunmaktadır. Bölümün girişinde bulunan şatoyu gezerek Fantasyland’ı gezmeye başlayabilirsiniz. Ayrıca şatodan genel bir izlenime de sahip olabilirsiniz. Bu şato Disney filmleri seyredenler için oldukça tanıdık gelecektir. Bir tekne yolculuğu ile başlayan küçük bir dünyaya adım atmak isterseniz muhakkak “İt is a small world” e katılın, büyüleneceksiniz. “Bu büyülenme yetmedi” diyorsanız hemen kendinizi Pinokyo ve Peter Pan’ın dünyasına atabilirsiniz. Büyülenmeniz devam edecektir. Bunun yanında çocukluğunuz kahramanlarından Dunbo’yu da ziyaret etmeyi unutmayın. Başınız güzelliklerden dönmediyse, kesinlikle Alice’in labirenti başınızı döndürecektir. Kediye sinir olmadan ve sabırla labirenti dolaşıp kraliçenin şatosuna çıkabilirsiniz. Masallar ülkesine seyahat etmeye devam etmek için yine bir tekne gezintisine çıkabilirsiniz. Bu sefer masallar içinde gezinmiş olacaksınız. Hemen buradan çıktıktan sonra buranın sol tarafından ise Casey Jr tren yolcuğuna çıkabilir çocukluğunuza çuf çuf yaptırabilirsiniz. Eğer önemli bir günde gittiyseniz. muhakkak buradaki tiyatroyu ve festival alanını da ziyaret etmelisiniz.

Discoveryland

Daha ayrıntılı bir harita için tıklayınız 

Parkın bu alanı daha çok oyuncaklarla süslenmiştir. Fantasyland’dan sonra ruhunuzu coşturmak isterseniz ilk yapacağınız şey Space Mountian’a binip harika bir uzay yolculuğuna çıkmak olmalıdır. Kendinizi yıldızların ve göktaşlarının arasında bulacaksınız.  Hemen ardından Star Tours’a katılarak farklı bir sinema deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu sinemada oturduğunuz koltuklar ekrandaki görüntülere göre hareketlenecek. İlk defa bu deneyimi yaşayanlar için inanılmaz bir yıldız savaşları söz  konusu olacaktır. Çocuklarınız varsa ya da Buzz’dan hoşlanıyorsanız ve “biraz da kötü adam avlayalım” diyorsanız Buzz Lightyear Laser Blast’a katılıp lazerlerinizi ateşleyebilirsiniz. Burada lazerlerinizi kullanırken oturduğunuz kabinin de yönlendirilebildiğini unutmayın. Buradan çıkınca da bir araba seyahati için Autopia’ya gidebilirsiniz. Burada arabaları siz yönlendirmektesiniz fakat arabalar bir hat üzerinden gittikleri için otomatik olarak da dönmekteler. Ama gaz pedalına her zaman basmanız gerekmektedir.  Alanın ortasında yer alan Orbitron’a da bindikten sonra girişinde bir gemi bulunan Videopolis Theatre’da da çeşitli etkinliklere katılabilirsiniz. Parktan çıkmadan önce Nautilus’u da ziyaret edip o fantastik havayı solumayı unutmayın.

Disney Village

Daha ayrıntılı bir harita için tıklayınız 

Disney köyü genelde parklardan çıkıldıktan sonra alışveriş, eğlence  ya da yemek yemek için tasarlanmıştır. Eğer seyahatinizde Disney Hotellerine kalırsanız burası gece 12’ye hatta 1’e kadar açık. Bol bol buralarda gezebilirsiniz. Alışveriş yapabilirsiniz. Eğlenebilirsiniz. Kahvelerinizi yudumlayarak gölün tadını çıkarabilirsiniz ya da balona binerek havadan şöyle bir otelinize ve parklara göz atabilirsiniz. Sinema filmi seyretmeye gidebilirsiniz. Buffalo Bill’in şovuna katılabilirsiniz. Eğer Disneyland Park rezarvasyonunuza yaklaşık 50 Euro civarında bir ekleme yapabilirseniz (4 kişilik) Disney karakterleri ile burada bulunan Mıckey kafede kahvaltı yapabilirsiniz. Tüm bunları fotoğraflamayı ya da videoya çekmeyi unutmayın ve kendinize de bütçenize göre hediyelikler alın…

Reklamlar