Karabük Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi Öğrencilerimizin Başarısı

Karabük Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi 19-23 Mart tarihleri arasında TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Yarışması’nda Sosyoloji dalında, “Medya Okuryazarlığı Bağlamında Akıllı İşaretler ve Ebeveyn Seçimleri” konulu proje ile Ankara’da projesini sergilemek üzere TÜBİTAK’tan davet almıştır.

Projenin danışmanlığını Felsefe Grubu Öğretmeni Ferdi DEMİRCAN yaparken, proje 10. Sınıf öğrencileri Kübra ERTAŞ ve Safiye KAZANCI tarafından hazırlanmıştır.

Projede Karabük’te yaşayan 164 Ebeveyn ile görüşülerek bu ebeveynlere 40 sorudan oluşan bir anket uygulanmış ve bu anket SPSS programında yaklaşık 10.000 maddenin analizine dayanılarak, frekans dağılımları, çapraz tablolama ki kare testi yöntemiyle 4 aylık bir çalışma sonucunda ortaya çıkarılmıştır. 

Söz konusu proje Ankara bölgesinde 300’e yakın proje arasından seçilmiş ve yine bölgede Ankara ili dışından proje çalışmalarına katılan toplam 4 okuldan biri olmayı başarmıştır. 

Karabük Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi bu başarılarına ek olarak Sosyoloji dalında “Medya Okuryazarlığı Bağlamında Akıllı İşaretler ve Ebeveyn Seçimleri” konulu proje ile bölge birinciliği kazanarak; 3-8 Mayıs tarihlerinde Congersium Sergi Salonu’nda Karabükilini Türkiye finallerinde temsil edecektir. 

Karabük Kıymet ve Mustafa Yazıcı Anadolu Lisesi daha önceki yıllarda da Matematik Olimpiyatları’nda Türkiye İkincisi; TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Proje Yarışması’nda Sosyoloji dalında Ankara Bölge İkincisi olumuş; Ulusal Sosyal Bilimler Olimpiyatında Psikoloji dalında Gümüş Madalya ve Tarih dalında Altın Madalya alarak Karabük’ü başarıyla Türkiye’de temsil etmiştir.