Kitaplarım

Gül, zaman zaman lâle ve karanfil gibi zorlu rakiplerle mücadele etmek zorunda kalmışsa da, saltanatını her zaman korumuş, bütün çiçekleri, hatta tabiatı özetleyen bir çiçektir. Aslında her çiçek “gül”dür ve gül, tabiattaki görüntü çokluğunun arkasında var olan gizli birliğe işaret eder. Güller Kitabında Türk kültürünün “çiçek” macerası, bu sebeple “gül” etrafında anlatılmaktadır. Sadece çiçek macerası mı? Göçebelik devirlerimizden bugüne kadar çiçekler etrafında geliştirdiğimiz incelikli kültür, derin duyarlık, tabiata farklı bakışımız ve bu bakış tarzındaki değişmeler de Güller Kitabinin başlıca konulan arasında yer alıyor. Türkiye Yazarlar Birliği tarafından 1992 yılında “inceleme” dalında ödüle layık görülen Güller Kitabını okumak, yazarıyla birlikte kültürümüzün uzun ince yollarında zevkli bir yolculuğa çıkmak demektir. ( Kaynak: http://www.netkitap.com/kitap-guller-kitabi-besir-ayvazoglu-kapi-yayinlari.htm)

————————————————————————————————————————————————

sofinin_dunyasi

Benzer insanların”, yüzeysel bilgilerin geçerli olduğu çağımızda, “3000 yıllık geçmişinin hesabını yapamayan insan  günübirlik yaşayan insandır” diyen Goethe’nin  günübirlik insanlarından olmama yolunda ciddi bir adım. 15.  yaşgününü kutlamaya hazırlanan Sofi, bir gün posta kutusunda “Kimsin” yazılı bir not bulur. Bu sorudan hareketle, bütün bir felsefe tarihinde sorulmuş soruları ve cevapları, sürükleyici bir roman kurgusu içinde anlatan Jostein Gaarder, Umberto Eco’nun “Gülün Adı”nda Ortaçağ teolojisini romanlaştırma gücünü bu kitabında felsefede gösteriyor. Gaarder (1952) özellikle gençliğe yönelik kitaplarıyla tanınan Norveçli bir felsefe öğretmeni. “Sofi’nin Dünyası” yayınlandığı 1991 yılından bu yana aralarında Korece, Rusça, Japonca, Arapça gibi diller de olmak üzere kırka yakın dile çevrilmiş ve yayınlandığı her ülkede en çok satan kitap olma başarısını elde etmiştir.

Kaynak : http://www.netkitap.com/kitap-sofienin-dunyasi-jostein-gaarder-pan-yayincilik.htm

————————————————————————————————————————————————

sınırsız güçBu kitap diğer kişiler üzerindeki gücünüzle ilgili değildir. Kitap, kendinize uygulayabileceğiniz güçle iligilidir. Evet, yaşamda istediğiniz herhangi bir şeyi yapabilir, yaratabilir, başarabilir ve elde edebilirsiniz. Zihinsel gücün sihiri konusunun en büyük ustası olan Robbins, bu sayfalarda kendi kendinizi nasıl kullanacağınızı göstermektedir. O, hırsla ve incelikleriyle; ne isterseniz olabileceğinizi, ne yapabileceğinizi ve ne yapamayacağınızı zihininizin durumunun belirlediğini, tüm başarılı sonuçların modellenebileceğini ve aynen tekrarlanabileceğini göstermektedir. Size; dakikilarla ifade edilen sürelerde zihninizin korkuları yok etmek için nasıl yeniden programlanacağını, vücudunuzun çok sağlıklı ve enerjili olması için hangi yakıtların kullanılacağını, diğer kişilerle olan ilişkilerinizi nasıl geliştireceğinizi, nasıl ikna edici bir iletişimci olunacağını ve karşılaştığınız herhangi bir kişiyle ahengin anında nasıl sağlanacağını, diğer kişilerin başarıları kendiniz için tekrar nasıl modelleyeceğinizi, zenginlik ve mutluluğun beş anahtarını, Asıl Başarı için nasıl ustalaşılacağını açıkladıkça; coşkusu salgın hastalık gibi herkese bulaşmaktadır. Robbins onu kişisel başarının yeni bilimi olarak adlandırmaktadır. Siz de onu hayatınızda karşılaştığınız en iyi şey olarak adlandıracaksınız. SINIRSIZ GÜÇ Şimdi okuyun, yararlanın ‘Püf noktası, herkesin kendisini kişisel mükemmelliğe adamasıdır.’ Ken Blanchard, ‘Bir Dakikalık Yönetici’ kitabının yazarlarından.

Kaynak: http://www.netkitap.com/kitap-sinirsiz-guc-kisisel-basarida-zirveye-ulasmanin-yolu-anthony-robbins-inkilap-kitabevi.htm

————————————————————————————————————————————————

Anlatımı güzelleştirmek, savunulan fikir ve düşünceyi daha etkili kalmak ve daha etkili kalmak üzere her dilde kalıplaşmış bazı sözler bulunur. Atasözleri, dua ve temenni cümlecikleri, sövgü ve ilençler, bilmece ve tekerlemeler… Bu tür kalıplaşmış sözler arasında, dilinİskender Pala- İki Dirhem Bir Çekirdekbünyesinde en sık rastlanılanlar ise deyimdir. Dilin bünyesinde kalıplaşmış ve kökleşmiş olarak değişmeden kullanılan deyimler, hiç şüphe yok ki anlatıma canlılık ve güç katarlar. Bu sayede düşüncelerin ve olayların muhataba daha etkili biçimde yansıtıldığı bir gerçektir.Bazı kişilerle ilgili anılar ve hikâyeler, tarihten alınmış olaylar, ve deyimlerin ortaya çıkış nedenleri arasında ön sıraları paylaşırlar. Bu bakımdan deyimlerin kaynaklarını arayıp bulmak, oldukça meşakkatli bir iştir. Bazen rastgele bir sayfada, bazen bir dipnotta, bazen de hiç ummadığınız bir el yazması sayfasında bir deyimin ortaya çıkış hikâyesiyle karşılaşmak mümkündür. Deyimlerimizin ortaya çıkış hikâyelerini bilmenin, dilimizin kültüre yansıyan yüzüne bir renk katacağı kesindir. Umarız, bu konuda daha geniş araştırma yapacaklar için bu küçük kitap bir başlangıç olur.

http://www.netkitap.com/kitap-iki-dirhem-bir-cekirdek-iskender-pala-kapi-yayinlari-3.htm

——————————————————————————————————————————————

Kompozisyon… çok önemli, ama içi doldurulması da bir o kadar zor bir sözcük. Özellikle de fotoğrafta. “Aklınızdaki imgeyi en uygun şekilde, fotoğraf makinesi aracılığıyla kâğıda aktarmak” desek, eksik bir ifade olur. Kompozisyonda imgenin yansıması, ifade edilmek istenenin doğasına uymak zorundadır. Ayrıca çerçeve, leke düzenlemesi, ışık ve malzeme bilgisi de bu ifadeyi desteklemelidir.

Peki, kompozisyon ‘üslup’tan bağımsız düşünülebilir mi?
Fotoğrafı sanat saymazsanız, belki. Ama, fotoğrafı sanatın özgün bir dalı olarak görüyorsanız, düşünülemez. Çünkü asıl olan deklanşöre zamanında basmak değildir. Estetik birikime ve görgüye de ihtiyaç vardır. Ve bunların yalın, eksiksiz, pratiğe uygulanabilir bir biçimde ifade edilmesi son derece zordur.

Fotoğraf sanatçısı Faruk Akbaş, bu bilgilerin ışığında çok değerli bir çalışma sunuyor. Uzun betimlemelere, teknik bilgilere girişmeden sözü fotoğrafa bırakıyor.
Elinizdeki kitap, fotoğrafta kompozisyon bilgisine gereksinim duyan amatör-profesyonel herkesi tatmin edecek, söylenmesi gereken her şeyi söyleyen ve tüm güncel bilgileri içeren önemli bir kaynak.

http://www.netkitap.com/kitap-fotografta-pratik-kompozisyon-faruk-akbas-say-yayinlari.htm

———————————————————————————————————————————————–

Olay yaratan, best-seller olan ve ödüller kazanan dijital Fotoğrafçılar İçin Photoshop kitabının yazarı, sayısal karanlık odayı sonsuza kadar değiştiren adam Scott Kelby, şimdi de dijital fotoğrafçılığın en önemli unsuruna el atıyor: Günümüzün en profesyonel fotoğrafçılarının kullandığı hileleri kullanarak profesyonelce kareler nasıl çekilir (aslında sandığınızdan daha kolaydır)…
Bakın Scott bu kitabın parlak önerisini nasıl açıklıyor: “Diyelim ki sizinle birlikte bir çekime gittik ve bana, ‘Bu çiçeğin net olmasını sağlarken fonu nasıl netsiz yapabilirim?’ diye sordunuz. Orada dikilip size bir fotoğrafçılık dersi vermem. Bunun yerine sadece ‘Zoom objektifini tak, f-durağını f/2.8 yap, çiçeği netle ve çek gitsin,’ derim. İşte bu kitap da tamamen böyle: sizinle çekime çıkacağız ve sorularınızı yanıtlayacağım, size önerilerde bulunacağım ve benim bildiğim sırları aynı bir dostla da yapacağım gibi sizinle paylaşacağım bütün o teknik açıklamaları ve fotoğrafçılık jargonunu kullanmaksızın.”

http://www.netkitap.com/kitap-dijital-fotografcinin-el-kitabi-scott-kelby-alfa-basim-yayim-dagitim.htm

————————————————————————————————————————————————-

Borneo’da , ağaç tepelerinde hoplayıp zıplayan gergedan boynuzgagaların sunduğu şiirsel görüntüyü
objektifiyle sonsuzluğa taşıyan Tim Laman için bu görüntü cennetten bir kare gibiydi ve bu kare , National Geographic fotoğrafçıları ve yazarlarının kendi yeryüzü cennetlerini okurlarıyla paylaştıkları Cennetten Kareler başlıklı portfolyada yer alan 155 görüntüden sadece biri. Flip Nicklin , mükemmeli , efsanevi ve büyüleyici yaratıklar olarak tanımladığı balinaları izmelede bulunuyor.Gerd Ludwing , yağmurlu bir günde bir Berlin sokağından hızla geçen bisikletçiyi gördüğünde özgürlüğü hissediyor.Susie Post Rust , nefes almanın kendisinin bir cennet olduğunu kanıtlıyor. Peki , eğer mutluluk soluduğumuz hava , içtiğimiz su , yaşadığımız yerse , cennet yitirildiğinde ne olur?Fotoğrafçı Meggie Steber ,Cenneti ne hale getirdiğimizi görmek insanı gerçekten hayrete düşürüyor diyor.Bu kareler , içlerinde , umudun , hızla harekete geçme gereğinin yanı sıra dünyamızın en güzel manzaralarını korumak için yepyeni esin kaynaklarını da barındırıyor.

http://www.kitapturk.com/books/Kitap/43603/Cennetten_Kareler_-_Ciltli.htm

———————————————————————————————————————————————–

“A’dan Z’ye Dijital Fotoğrafçılık kitabı, dijital fotoğrafçılık konusundaki kitaplar arasında gerçekten öne çıkıyor.”
Dijital Fotoğraf Makinesi Kullanıcısı “Dijital fotoğrafçının kütüphanesi için mükemmel bir kitap.”
Amatör Fotoğrafçı Alanındaki son gelişmeleri takip eden A’dan Z’ye Dijital Fotoğrafçılık, içerdiği yaratıcı fotoğraf çekme teknikleriyle kapsamlı,
güvenilir ve ilham verici bir rehber. Estetiği teknik ile birleştirerek günümüz fotoğrafçısının bilmesi gereken tüm yeni donanım ve dijital
görüntüleme araçlarını detaylarıyla anlatıyor. Aynı zamanda, yaratıcı işlem ve çekim için gereken yeteneklere, çekim sonrası işlemlere ve nefis
görsellere yepyeni bir bakış açısı getirmekte.
• Dijital fotoğraf makinenizi, mönü ayarlarından başlayıp çalışmasını sağlayan teknolojiye kadar adım adım keşfedin.
• Kompozisyon yeteneğinizi geliştirin.
• Enstantane, diyafram ve diğer kontroller de dahil olmak üzere, tüm geleneksel fotoğrafçılık yeteneklerinizi derinlemesine gözden geçirip yaratıcılığınızı serbest bırakın.

http://www.kitaptakipcileri.com/Adan-Zye-Dijital-Fotografcilik-Kitabi,PR-306.html

——————————————————————————————————————————————————

 

Reklamlar